Metody aplikacji na odzieży

Nasza firma stosuje następujące metody nadruku na odzieży reklamowej:

 

 

KOSZULKI

 BLUZY

KAMIZELKI

CZAPKI

TORBY

POLARY

SITODRUK

+ + + + +  

FOLIA FLEX

+

+

+

+

+

 

FLOCK

+

+

+

+

+

 

HAFT

+

+

+

+

+

+

TERMOTRANSFER

+

+

+

+

+

 

SUBLIMACJA

+

+

+

 

+

 

DTG

+

+

 

 

+

 

 

Sitodruk : To najpopularniejsza z metod nadruków. Polega na bezpośrednim nakładaniu farby na koszulki poprzez specjalnie wcześniej przygotowane matryce, a następnie utrwalaniu termicznym nadruku. Przy tej metodzie każdy kolor nakładany jest na koszulkę oddzielnie i do każdego wymagane jest przygotowanie oddzielnej matrycy. Przygotowanie matrycy polega na naświetlaniu kliszy, a następnie metodą naświetlania światłoczułej emulsji, którą jest pokryta matryca sitodrukowa, przeniesienie projektu z kliszy na matrycę. Metoda nadruków sitodrukowych jest zazwyczaj wykorzystywana do większych nakładów ze względu na duże koszty przygotowalni do druku. Sitodruk ma zastosowanie na: koszulkach, czapkach, kamizelkach.

Folia flex : Metoda ta polega na wykorzystaniu folii flex. Daje ona efekt cienkiej folii o bardzo wysokim kryciu kolorów i ostrymi krawędziami nadruku. Polega ona na wycięciu na ploterze tnącym wzorów ze specjalnej folii, a następnie ogrzaniu wzoru pod prasą termiczną na tkaninie. Metoda ta charakteryzuje się dużą trwałością nadruku i pozwala na wykonywanie pojedynczych egzemplarzy. Nie wymaga poligraficznego przygotowania do druku, co znacznie obniża koszty nadruku. Metodę wykorzystuje się do małych nakładów. Jest ona opłacalna do 20 szt. nadruku w porównaniu z sitodrukiem. Jedynym wymaganiem technicznym przy tej metodzie jest przygotowanie projektu w grafice wektorowej, ponieważ ploter tnący odczytuje tylko taką grafikę. Folia flex ma zastosowanie na koszulkach.

Flock : Podobnie jak w przypadku folii flex z tą różnicą, że flock ma strukturę przyjemnego w dotyku meszku. Dodatkowo charakteryzuje się tym, że jest materiałem oddychającym ( mile widziany wśród sportowców ). Niestety w przypadku flocka występuje skromniejsza gama kolorów.

Termotransfer : Polega na drukowaniu wzoru na specjalnym papierze transferowym, a następnie termicznym przeniesieniu nadruku na tkaninę. Przy tkaninach w ciemnych kolorach stosuje się materiał podkładowy w celu utrzymania kolorów i krawędzi nadruku. Jest to metoda wykorzystywana do wykonania indywidualnych nadruków wielokolorowych lub w pełnym kolorze, jak np. zdjęcia. Metodą tą przy wykorzystaniu drukarek termosublimacyjnych charakteryzuje się bardzo dokładnym i żywym odwzorowaniem kolorów. Do wykonania nadruku potrzebne jest zdjęcie lub obrazek w skali 1:1, ewentualnie bitmapa, obrazek w formacie JPG itp. Termosublimacja ma zastosowanie na: wszystkich rodzajach tkanin, a także na czapkach, kurtkach, parasolach i torbach.

Haft : Ta metoda jest zazwyczaj wykorzystywana do większych nakładów ze względu na wysoki koszt przygotowania projektu do haftu. Uzyskuje się jednak bardzo elegancki i niepowtarzalny efekt. Wygląd haftu komputerowego nie wymaga specjalnego komentarza. Haft komputerowy jest na ogół wykorzystywany do zdobienia materiałów grubszych. Koszt wykonania haftu jest uzależniony od ilości uderzeń igły maszyny haftującej. Ilość uderzeń igły określa gęstość ściegu, zużycie nici, czas pracy maszyny. Dla przykładu - haft wielkości 3 cm wymaga ok. 1000 uderzeń. Przybliżony koszt haftu (+/- 10%) możemy określić na podstawie przedstawionego projektu graficznego. Haft komputerowy ma zastosowanie na: bluzach i kamizelkach polarowych, koszulkach polo, koszulach, czapkach.

Sublimacja: Polega na wydrukowaniu na specjalnym papierze sublimacyjnym, wzorów do nadrukowania a następnie przetranswerowaniu jego zawartości na materiał docelowy. Sublimację stosuje się przede wszystkich na odzież sportową i różnego rodzaju ceramikę. Nadruk jest rozciągliwy, nie wyczuwalny w dotyku i nie pęka.

DTG: Nadruk bezpośredni farbami wodnymi. Nadruk nie wyczuwalny w dotyku. Przy druku na koszulkach innych niż kolor biały niezbędny jest biały podkład w celu osiągnięcia docelowego wydruku.